Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Ekim 2009 Perşembe 21:17

Almanya'da kaç Türk var?

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Almanya'da 3 milyonun üzerinde Türk kökenli vatandaşlarının olduğunu açıkladı.

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'nde 'Tarihsel Süreç İçerisinde Türkiye ve Almanya İlişkileri' konulu bir konferans veren Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Almanya'da 3 milyonun üzerinde Türk kökenli vatandaşlarının olduğunu söyledi.

Türk-Alman ilişkilerinin 12. yüzyıla kadar uzandığını ifade eden Cuntz, ilk Türk heyetinin Selçuklular zamanında Konya'dan gönderildiğini belirtti. Yaklaşık 5 milyon Türk'ün çeşitli şekillerde Almanya ile ilişki kurduğunun altını çizen Cuntz, bunun da sevindirici olduğunu dile getirdi. Almanya nüfusunun yaklaşık yüzde 18-19'unun dışardan gelenlerden oluştuğunu ifade eden Cuntz, bunların büyük çoğunluğunun da Türkler olduğunun altını çizdi. Türkler içerisindeki çoğunluğu da Erzurumluların oluşturduğunu vurgulayan Cuntz, bundan dolayı Erzurum'un kendileri için ayrı bir yerinin olduğunu belirtti. Erzurum'a üçüncü kez geldiğini söyleyen Cuntz, üniversitede Alman Haftası'nın kutlanmasının ise ayrıca memnuniyet verdiğine dikkat çekti. Cuntz, yıllardan beri Almanya'da Türk günü kutlandığını da hatırlattı.

Almanya ile ilişkilerin 19 yüzyılda farklı boyutlara ulaştığını söyleyen Cuntz, Nazi baskısından kaçan vatandaşlarına da değindi. Baskıdan kaçan Alman vatandaşlarına Türkiye'nin kucak açtığını vurgulayan Cuntz, çok sayıda bilim adamının da Türkiye'de barınma imkânı bulduğunu dile getirdi. Bu bilim adamlarının Ankara ve İstanbul üniversitelerinde çalışmaya başladıklarını ifade eden Cuntz, burdaki çalışmalar sonucunda önemli başarılara da imza attıklarının altını çizdi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki gelişmelere de değinen Cuntz, Türkiye'nin komşuları ile geliştirdiği sıck ilişkilerin Türkiye'nin güvenilir bir partner olduğunun göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Cuntz, buradaki konuşmasının ardından AÜ Fen Edebiyat Fakültesi'ndeki Berlin Duvarı'nın yıkılışının yer aldığı resim sergisini dolaştı.

 CİHAN

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
FOTO GALERİ
ANKET
Arap dünyasında yaşanan protesto gösterileri köklü değişimlere yol açabilecek mi?
HAVA DURUMU
Ankara
13 / 31
Antalya
18 / 31
Bursa
14 / 32
İstanbul
21 / 26
İzmir
17 / 34