Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 Ocak 2010 Çarşamba 23:10

El Kaide, Afganistan'daki Türk birliğine saldırı planlamış

Soruşturmada, El Kaide örgütünün Türkiye sorumluluğunu Ebu Zer kod adlı Serdal Erbaşı'nın yaptığı saptandı.

Türkiye'de El Kaide terör örgütüne yönelik operasyonda Türk El Kaide militanlarının Afganistan'daki Taliban kamplarındaki çekilmiş görüntüleri ele geçirildi. Görüntülerde, Türk El Kaide militanlarının, sağcı yazarları yerden yere vurduğu ve Taliban'ın yanında mücadele ediyoruz mesajları verildiği görülüyor.
Örgütün Türkiye yapılanmasından sorumlu Ebu Zer kod adlı Serdal Erbaşı'nın, yanındaki Taliban militanlarını göstererek, ''İzzet işte bunlardır. Maalesef Türkiye'de kütüphaneler dolusu kitap yazan Müslüman yazar var. Ancak onlar yıllarca Müslümanları aldatmış'' şeklinde konuşmalar da bulunuyor.

Başkent polisinin ortaya çıkardığı El Kaide hücresinin, komutasını Türkiye'nin alacağı uluslararası gücün Afganistan'daki Kabil Bölge Komutanlığı'na saldırı planladığı ortaya çıktı. Örgütün ayrıca, bir süre önce Gaziantep'te El Kaide'ye dönük operasyonun intikamını almak amacıyla asker ve polise eylem hazırlığında olduğu saptandı. El Kaide'nin Türkiye yapılanmasını ise Ebu Zer kod adlı Serdal Erbaşı'nın üstlendiği belirlenirken, Erbaşı'nın El Kaide örgütünde üst düzey yönetici olduğu saptandı.

El Kaide örgütünün Türkiye yapılanmasına dönük 15 Ocak'ta başlayan operasyonun detayları ortaya çıkmaya başladı. Polisin, Serdal Erbaşı'nın sorumluluğunda Ankara'da faaliyet gösteren bir grup oluştuğunu belirlenmesi üzerine Ocak 2009'da polis planlı soruşturma başlattı. Soruşturmada, Ankara'da oluşturulan grup içinde ayrıca Erbaşı'nın Çeçenistan'da savaştığı sırada irtibata geçtiği ve tanıştığı belirlenen Azeri, Gürcü ve benzeri yabancı uyruklu şahısların da bulunduğu belirlendi.

El Kaide hücresinin, Gaziantep polisinin örgüte dönük operasyonunun intikamını almak amacıyla eylem planladığının belirlenmesi üzerine, 15 Ocak'ta Ankara Bağlum'da üç ayrı hücreye baskın yapıldı. Operasyonda, zanlıların toplantı halinde oldukları ve toplantıyı kameraya çektikleri de saptandı. Baskında, cep telefonu bomba düzeneği, dürbün, bir kalaşnikof tüfek, lav silahı kullanma kılavuzu, kamuflaj üniforma, Afganistan'a gönderilmek üzere hazırlanmış tıbbi yardım içeren morfinler ile örgütün yapılanması ele geçirildi.

Ankara'da düzenlenen operasyonlarda, İ.A., E.A, M.C, F.G, A.Y, E.A., C.Y, O.Ç, A.B, M.A, E.C gözaltına alındı. Zanlılarla birlikte 6'sı çocuk 9 yabancı uyruklu zanlı da gözaltına alındı. Örgütün yapılanmasını gösteren belgeden hareket eden Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Adana polisi ile irtibata geçerek örgütün bu ildeki yapılanmasını da deşifre etti.

Soruşturmada, El Kaide örgütünün Türkiye sorumluluğunu Ebu Zer kod adlı Serdal Erbaşı'nın yaptığı saptandı. Soruşturmada, Erbaşı'nın Afganistan'daki El Kaide kamplarında çekilmiş resimleri ele geçti. Serdal Erbaşı'nın en son Mart 2009'da yurt dışına çıktığı ve halen yurt dışında bulunduğu saptandı.

Örgütün Türkiye yapılanması da deşifre edildi. Buna göre, örgütün Türkiye sorumlusu Ebu Zer kod adlı Serdal Erbaşı yapıyor. Örgütün hücre sorumluluğunu ise Ebubekir A. yürütüyor. Abdurrahman B. ev sorumluluğunu üstlenirken, örgütün mali sorumlusunun ise halen firar olduğu bildirildi. Zanlıların ifadelerinde; Serdal Erbaşı ile Kırıkkale'de tanıştıklarını, Erbaşı'ya maddi yardımda bulunduklarını söylediği öne sürüldü. Zanlıların, zaman zaman da Abdi İpekçi Parkı'nda düzenlenen eylemlere katıldıklarını söyledikleri öğrenildi.

Ayrıca, soruşturmada Ebu Zer Kod adlı Serdal Erbaşı hakkında ilginç bulgular ortaya çıktı. Çeçenistan'da çatışmalara katılan Ebuzer kod adlı Serdal Erbaşı, en son 2007 yılı sonlarında ayrılıkçı Çeçen gruplar arasında yer alan Kuzey Kafkasya Emiri Doka Marov tarafından Türkiye'ye yardım toplamak amacıyla görevlendirildi. 2009 yılında Serdal Erbaşı ve beraberindekiler, faaliyetlerini tamamlayarak Pakistan Aşiretler Bölgesi'nde kurdukları Taifetul Mansura adlı bir kampta faaliyetlerini sürdürdü.

Çeçenistan'daki bölgeleri ile ilgili yayın yapan bir internet sitesinden 16 Nisan 2009'da 'Taifatul Mansura'dan Cihad ve Yardım Çağrısı' adlı açıklamanın altına 'Taliban İslam Emirliği - Taifatul Mansura Emiri - Abu Omar' şeklinde not düşüldüğü belirlendi.

Söz konusu sitede, 28 Nisan'da Ebu Zer'den ümmete Horasan'dan Sesleniş Afganistan İslam Emirliği başlığıyla bir ropörtaj ve fotoğraflar yayınlandı. Fotoğraflarda, Serdal Erbaşı'nın arkasında yer alan tevhid bayrağı altında Taifatul Mansurah ibaresi bulunuyor. Erbaşı'nın ropörtajında, Molla Muhammed Ömer Hafizahullah'a tabi olduklarını belirtiyor. Ayrıca, kendilerine bir bölge ve ensar tahsis edildiğini ve Taliban'a bağlı bir grup olarak cihad ettiklerini anlatıyor. Ebu Ömer Abdullah kod adlı Azar Mısırkhov'un liderliğini yaptığı Pakistan Aşiretler Bölgesi'nde bulunan Taifetul Mansura isimli kampın sorumluğunu Ebuzer Kod adlı Sertal Erbaşı'nın üstlendiği belirlendi.

CİHAN

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us
YORUMLAR
bayrak
chyrkyn
arkadaki bayrakta taifatul mansurah filan yazmıyor.sallamayın.millet arapça okuma bilmiyordur diye,bol keseden atmayın.
11 Mayıs 2010 Salı 01:12
78.180.13.163
FOTO GALERİ
ANKET
Arap dünyasında yaşanan protesto gösterileri köklü değişimlere yol açabilecek mi?
HAVA DURUMU
Ankara
13 / 31
Antalya
18 / 31
Bursa
14 / 32
İstanbul
21 / 26
İzmir
17 / 34